Ativin – Austere LP

23 czerwca nakładem Fonoradar oraz Joyful Noise (US) ukaże się nowa płyta Ativin, nagrana po 19 latach przerwy pod okiem Steve’a Albiniego. Nie jest to pierwsza ich współpraca – Albini kręcił gałkami także podczas nagrywania debiutanckiej epki Ativin „Pills Versus Planes” (Polyvinyl 1996). Oprócz tej epki, zespół ma na koncie trzy duże płyty wydane w barwach Secretly Canadian.

Na „Austere” do gitarzystów Daniela Burtona (znanego także z Early Day Miners) oraz Chrisa Carothersa – dwóch oryginalnych członków zespołu – dołączył Chris Brokaw. Chris Brokaw to prawdziwa indierockowa legenda – grał na perkusji w Codeine i New Year, na gitarze w Come, ma na koncie także kilka udanych płyt solowych. Kiedyś na taką muzykę mówiło się „post-rock”, ale etykietka ta szybko przestała cokolwiek znaczyć. W muzyce Ativin można usłyszeć echa wszystkich wyżej wymienionych zespołów, acz kierunek obrany przez zespół na „Austere” jest nieco bardziej minimalistyczny w porównaniu z ich poprzednimi dokonaniami. Cinematic masterpiece, jak to mawiają anglosasi.

Płyta ukaże się tylko na winylu i w jednej wersji kolorystycznej – oxblood red.

„Austere” zamówisz tu.

Oto pierwszy singiel z „Austere” – rozpoczynający płytę utwór „Drought Shears”.

A tutaj singiel „Mountain Visions”, nagrany wspólnie z Natashą Noramly, znaną swego czasu z angielskiej kapeli post-rockowej Ganger. Dla utrudnienia, utworu „Mountain Visions” nie ma na płycie „Austere” – powstał już po jej nagraniu.